Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W roku szkolnym 2017/2018   Zespół Szkół Specjalnych przystąpił do projektu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3

Jego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów, poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci  i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. W ramach uzyskanego wsparcia finansowego zasoby biblioteki szkolnej wzbogacono o pozycje książkowe uwzględniające zainteresowania dzieci i młodzieży, służące jednocześnie realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Planowany zakup książek skonsultowano z nauczycielami, zasięgnięto także opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Zakupiono 199 nowości wydawniczych nałączną kwotę 5 000zł.

Wśród zakupionych pozycji książkowych znajdują się lektury szkolne, albumy, audiobooki, książki kucharskie, poradniki, pozycje zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Woluminy z zakresu fantastyki, historii, literatury obyczajowej, religii, sportu, sztuki, turystyki i podróży oraz zdrowia. Pozycje te są bogato i barwnie ilustrowane, dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz uwzględniające ich potrzeby rozwojowe  i edukacyjne. Udział w programie wzbogacił księgozbiór biblioteki o nowości wydawnicze, które uwzględniały potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży, jak również ich zainteresowania. Dzięki podjętym działaniom wzrosło zainteresowanie czytelnictwem. Uczniowie częściej i chętniej sięgają po książki, wzrosła ich motywacja do czytania. Świadczy o tym duże zaangażowanie w realizację projektów, udział w konkursach, akcjach, wycieczkach i spotkaniach. Rodzice z większą świadomością i przekonaniem o wpływie czytania na rozwój ich dzieci włączają  się w działania promujące czytelnictwo, uczestniczą w spotkaniach, wspólnie z dziećmi czytają książki w czasie wolnym.