Spotkanie z ratownikiem medycznym

W dniu 08.03.2016 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Mysłowicach zorganizowano spotkanie z ratownikiem medycznym. Spotkanie z ratownikiem zorganizowane było we współpracy z Automobilklubem Mysłowickim. Mając na uwadze charakter zajęć oraz chcąc aby  wynieśli z nich jak najwięcej informacji, uczniów podzielono na 2 grupy: I grupa Szkoła Podstawowa i Gimnazjum oraz II grupa Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

Podczas spotkania uczniom przybliżono specyfikę pracy ratowników medycznych. Omówiono zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W jak sposób wzywać pomoc oraz jak należy prowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Został także wyświetlony film dotyczący udzielania pierwszej pomocy. Ratownik przypomniał numery alarmowe 997, 998, 999, 112.

W dalszej części przeprowadzono zajęcia praktyczne. Ratownik omówił oraz pokazał sposób opatrywania ran, złamań, postępowania z ciałem obcym. Następnie każdy uczeń obecny na spotkaniu mógł sam spróbować opatrzyć ranę, zatamować krwotok etc. Podsumowaniem zajęć był test, w którym uczniowie musieli wskazać prawidłowe zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W trakcie spotkania zadawali pytania, na które szczegółowo odpowiadał zaproszony gość.