Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach

Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach

             

                                                             

zsspecjalnych@myslowice.pl

Spotkania z policjantem i lekarzem

W ramach ogólnopolskiego konkursu „Szkoła wolna od dopalaczy” pedagodzy i psycholog zorganizowali spotkanie z lekarzami z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej z Sosnowca oraz z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Spotkania z wyżej wymienionymi beneficjentami miały charakter prelekcji naukowo-metodycznych oraz warsztatowy z możliwością swobodnej dyskusji i wymiany spostrzeżeń, obserwacji, własnych doświadczeń.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się czym są dopalacze, niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą korzystanie z dopalaczy, poruszono tematykę odpowiedzialności wynikającej z rozprowadzania dopalaczy, dostępności dopalaczy, omówiono konsekwencje zdrowotne i prawne. Uwagę poświęcono też problemowi używania leków bez recept w celach pozamedycznych.

Problemem zainteresowaliśmy się ponieważ o ile łatwo jest walczyć z (nad)używaniem substancji ogólnie uznawanych za szkodliwe i/lub nielegalne, to problem staje się poważniejszy w przypadku substancji powszechnie uznawanych za dozwolone, co więcej, w uzasadnionych sytuacjach pomocnych dla zdrowia. Tak jest w przypadku leków bez recept (OTC), które coraz częściej używane są przez młodzież w celach odurzania się. W ramach spotkania przedstawiono również problem pozamedycznego używania leków przez młodzież oraz jego konsekwencje medyczne i psychologiczne.

Problem dopalaczy, nadużywania leków bez recepty stał się na tyle poważny, że skutkował nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, co ma ograniczyć możliwość zakupu dostępnych bez recepty produktów leczniczych zawierających substancje psychoaktywne.

Na spotkaniu z policjantem młodzież mogła więcej dowiedzieć się nt.: problemu zwalczania narkomanii, walki z dopalaczami na Śląsku, aspektów prawnych wobec zjawiska narkomanii, odpowiedzialności karnej i działań interwencyjnych podejmowanych wobec młodzieży. Poznano sposoby rozpoznawania zachowań ucznia pod wpływem dopalaczy czy zażywania substancji psychoaktywnych (nauczyciele). Młodzież dowiedziała się gdzie szukać pomocy.